
The Story
A Lovely Antique Handmade Hand-Knotted Wool Caucasian Shirvan Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasian Mountains |
| Size (ft/inches) | 3' 4" x 4' 9" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Beige | |
| Age | 1880s |
| Collection | Caucasian Shirvan |
| SKU | 2402L092 |
| Rug Number | NIN3602-KHR |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Medium - low pile and some wear. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Lovely Antique Handmade Hand-Knotted Wool Caucasian Shirvan Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasian Mountains |
| Size (ft/inches) | 3' 4" x 4' 9" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Beige | |
| Age | 1880s |
| Collection | Caucasian Shirvan |
| SKU | 2402L092 |
| Rug Number | NIN3602-KHR |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Medium - low pile and some wear. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























