
Original: $2,700.00
-65%$2,700.00
$945.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasian |
| Size (ft/inches) | 3' 10" x 6' 9" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Cream | |
| Age | 1920s |
| Collection | Caucasian Seychour |
| SKU | 2205L023 |
| Rug Number | VAH7001-KH |
| Condition/Notes | A collectible antique Seychour rug in good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some areas of medium-low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasian |
| Size (ft/inches) | 3' 10" x 6' 9" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Cream | |
| Age | 1920s |
| Collection | Caucasian Seychour |
| SKU | 2205L023 |
| Rug Number | VAH7001-KH |
| Condition/Notes | A collectible antique Seychour rug in good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some areas of medium-low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























