
Original: $1,770.00
-65%$1,770.00
$619.50The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kurdish |
| Size (ft/inches) | 4' 6" x 9' 8" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1920s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2308L034 |
| Rug Number | ROB4508-JM |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Some areas of medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kurdish |
| Size (ft/inches) | 4' 6" x 9' 8" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1920s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2308L034 |
| Rug Number | ROB4508-JM |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Some areas of medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























