
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Used |
| Origin | Persian Kurdish |
| Size (ft/inches) | 4' 8" x 6' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Multicolor | |
| Age | 1920s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2401L116 |
| Rug Number | ROB5751-HA |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has abrash (variation in colors). Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Used |
| Origin | Persian Kurdish |
| Size (ft/inches) | 4' 8" x 6' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Multicolor | |
| Age | 1920s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2401L116 |
| Rug Number | ROB5751-HA |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has abrash (variation in colors). Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























