
Original: $2,550.00
-65%$2,550.00
$892.50The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 5' x 6' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Tomato Red | |
| Age | 1920s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2312L107 |
| Rug Number | TS3256-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some areas of medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 5' x 6' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Tomato Red | |
| Age | 1920s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2312L107 |
| Rug Number | TS3256-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some areas of medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























