
Original: $3,300.00
-65%$3,300.00
$1,155.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 8' x 10' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Light Green, Beige | |
| Age | 1940s |
| Collection | Khoy |
| SKU | 2311L026 |
| Rug Number | CC37511-KHR |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Even medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 8' x 10' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Light Green, Beige | |
| Age | 1940s |
| Collection | Khoy |
| SKU | 2311L026 |
| Rug Number | CC37511-KHR |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Even medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























