
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian - Sarouk |
| Size (ft/inches) | 3' 4" x 4' 10" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Blue, Beige |
| Age | 1920s |
| Collection | Oriental |
| SKU | 2106L050 |
| Rug Number | MWATTS3503-KH |
| Condition/Notes | A beautiful antique authentic oriental rug in very good condition, especially when considering age (circa 1920s). Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian - Sarouk |
| Size (ft/inches) | 3' 4" x 4' 10" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Blue, Beige |
| Age | 1920s |
| Collection | Oriental |
| SKU | 2106L050 |
| Rug Number | MWATTS3503-KH |
| Condition/Notes | A beautiful antique authentic oriental rug in very good condition, especially when considering age (circa 1920s). Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























