
Antique Persian Runner Rug 3.7 x 15.8, Navy Blue Multicolor, Hand Knotted Handmade Wool Rug for Hallway, Geometric Medallions, Persian Hamadan Rug
Antique Persian Runner Rug 3.7 x 15.8, Navy Blue Multicolor, Hand Knotted Handmade Wool Rug for Hallway, Geometric Medallions, Persian Hamadan Rug
Original: $2,099.40
-65%$2,099.40
$734.79The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 3' 7" x 15' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Ivory, Blue, Red | |
| Age | 1930s |
| Collection | Geometric Medallions |
| SKU | 2307L064 |
| Rug Number | TED5009-EV-FOLD |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 3' 7" x 15' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Ivory, Blue, Red | |
| Age | 1930s |
| Collection | Geometric Medallions |
| SKU | 2307L064 |
| Rug Number | TED5009-EV-FOLD |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























