
Original: $4,300.00
-65%$4,300.00
$1,505.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Lilihan |
| Size (ft/inches) | 2' 9" x 16' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Midnight Blue | Cream, Blue |
| Age | 1920s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2308L003 |
| Rug Number | CLARK4758-KHR-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Lilihan |
| Size (ft/inches) | 2' 9" x 16' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Midnight Blue | Cream, Blue |
| Age | 1920s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2308L003 |
| Rug Number | CLARK4758-KHR-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























