
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarab |
| Size (ft/inches) | 3' 11" x 7' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Brown, Multicolor | |
| Age | 1920s |
| Collection | Sarab |
| SKU | 2311L037 |
| Rug Number | NIN3756-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some abrash (variation in colors). Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarab |
| Size (ft/inches) | 3' 11" x 7' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Brown, Multicolor | |
| Age | 1920s |
| Collection | Sarab |
| SKU | 2311L037 |
| Rug Number | NIN3756-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some abrash (variation in colors). Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























