
Original: $6,400.00
-65%$6,400.00
$2,240.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Mashad |
| Size (ft/inches) | 9' 8" x 12' 11" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Blue | |
| Age | 1950s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2311L013 |
| Rug Number | TS6756-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Features a signature from a master weaver. Great colors. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Mashad |
| Size (ft/inches) | 9' 8" x 12' 11" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Blue | |
| Age | 1950s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2311L013 |
| Rug Number | TS6756-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Features a signature from a master weaver. Great colors. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























