
Original: $419.40
-65%$419.40
$146.79The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Mahal |
| Size (ft/inches) | 4' 4" x 6' 6" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Midnight Blue/Black | |
| Age | 1930s |
| Collection | Geometric Medallion |
| SKU | 2306L066 |
| Rug Number | TED750-KH |
| Condition/Notes | Fair/good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has areas of low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Mahal |
| Size (ft/inches) | 4' 4" x 6' 6" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Midnight Blue/Black | |
| Age | 1930s |
| Collection | Geometric Medallion |
| SKU | 2306L066 |
| Rug Number | TED750-KH |
| Condition/Notes | Fair/good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has areas of low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























