
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kerman Lavar |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 4' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1920s |
| Collection | Persian Kerman Lavar |
| SKU | 2404L033 |
| Rug Number | TS2604-KH-S |
| Condition/Notes | Good.fair condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Medium low pile. Has some abrash (variation in colors). Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Finely hand knotted with a knot density of 180 KPSI. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kerman Lavar |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 4' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1920s |
| Collection | Persian Kerman Lavar |
| SKU | 2404L033 |
| Rug Number | TS2604-KH-S |
| Condition/Notes | Good.fair condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Medium low pile. Has some abrash (variation in colors). Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Finely hand knotted with a knot density of 180 KPSI. |























