
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian - Kerman |
| Size (ft/inches) | 9' 11" x 16' 8" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Light Blue, Dark Blue, Beige |
| Age | 1930s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2106L035 |
| Rug Number | 2106L035 |
| Condition/Notes | A nice antique authentic oriental rug in used condition. Has areas of low pile. Shabby Chic. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian - Kerman |
| Size (ft/inches) | 9' 11" x 16' 8" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Light Blue, Dark Blue, Beige |
| Age | 1930s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2106L035 |
| Rug Number | 2106L035 |
| Condition/Notes | A nice antique authentic oriental rug in used condition. Has areas of low pile. Shabby Chic. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























