
Original: $1,440.00
-65%$1,440.00
$504.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bijdar |
| Size (ft/inches) | 4' 7" x 6' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Blue, Red, Beige | |
| Age | 1940s |
| Collection | Persian Tribal |
| SKU | 2404L015 |
| Rug Number | CC3254-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Some light wear, as to be expected for an antique item. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bijdar |
| Size (ft/inches) | 4' 7" x 6' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Blue, Red, Beige | |
| Age | 1940s |
| Collection | Persian Tribal |
| SKU | 2404L015 |
| Rug Number | CC3254-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Some light wear, as to be expected for an antique item. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























