
Original: $2,399.40
-65%$2,399.40
$839.79The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bidjar |
| Size (ft/inches) | 4' 5" x 7' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red | |
| Age | 1920s |
| Collection | Semi Open Field |
| SKU | 2307L030 |
| Rug Number | MAS6009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Can of coke added in photos for reference for color. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bidjar |
| Size (ft/inches) | 4' 5" x 7' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red | |
| Age | 1920s |
| Collection | Semi Open Field |
| SKU | 2307L030 |
| Rug Number | MAS6009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Can of coke added in photos for reference for color. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























