
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 2' 4" x 3' 10" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Red, Gray, Tan, Black | |
| Age | 1950s |
| Collection | American Navajo |
| SKU | 2306L151 |
| Rug Number | TED2255-KHR-SP |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 2' 4" x 3' 10" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Red, Gray, Tan, Black | |
| Age | 1950s |
| Collection | American Navajo |
| SKU | 2306L151 |
| Rug Number | TED2255-KHR-SP |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























