
Original: $555.00
-65%$555.00
$194.25The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Morocco |
| Size (ft/inches) | 4' 10" x 6' 10" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Light Pink, Ivory | Black |
| Age | 1950s |
| Collection | Moroccan |
| SKU | 2104L0079 |
| Rug Number | YAH1254-JM |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique Moroccan rug in nice condition. Free of stains, odors, tears, etc. Good pile. Has some abrash (color variation). Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Morocco |
| Size (ft/inches) | 4' 10" x 6' 10" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Light Pink, Ivory | Black |
| Age | 1950s |
| Collection | Moroccan |
| SKU | 2104L0079 |
| Rug Number | YAH1254-JM |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique Moroccan rug in nice condition. Free of stains, odors, tears, etc. Good pile. Has some abrash (color variation). Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























