
Original: $1,140.00
-65%$1,140.00
$399.00The Story
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 11' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Navy Blue, Blue, Pink | |
| Age | 1940s |
| Collection | Karastan Floral Kirman |
| SKU | 2408L063 |
| Rug Number | MW2608-HA |
| Condition/Notes | Good/fair condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has medium - low pile / some areas of wear. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 11' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Navy Blue, Blue, Pink | |
| Age | 1940s |
| Collection | Karastan Floral Kirman |
| SKU | 2408L063 |
| Rug Number | MW2608-HA |
| Condition/Notes | Good/fair condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has medium - low pile / some areas of wear. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























