
Original: $2,950.00
-65%$2,950.00
$1,032.50The Story
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 11' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Navy Blue, Blue, Pink | Multicolor |
| Age | 1940s |
| Collection | Karastan Imperial Kirman #1427 |
| SKU | 2407L050 |
| Rug Number | ROB4007-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 11' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Navy Blue, Blue, Pink | Multicolor |
| Age | 1940s |
| Collection | Karastan Imperial Kirman #1427 |
| SKU | 2407L050 |
| Rug Number | ROB4007-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























