
Original: $3,180.00
-65%$3,180.00
$1,113.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 9' 3" x 11' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Raspberry Red, Blue | |
| Age | 1920s |
| Collection | Floral Medallion, Tree of Life |
| SKU | 2405L014 |
| Rug Number | TED7505-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted with a knot density of 290 KPSI. Features a multitude of animal pictorials such as birds, tigers, lions, and deer. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 9' 3" x 11' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Raspberry Red, Blue | |
| Age | 1920s |
| Collection | Floral Medallion, Tree of Life |
| SKU | 2405L014 |
| Rug Number | TED7505-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted with a knot density of 290 KPSI. Features a multitude of animal pictorials such as birds, tigers, lions, and deer. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























