
Original: $6,500.00
-65%$6,500.00
$2,275.00The Story
A Marvelous Antique Handmade Hand-Knotted Wool Chinese Peking Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' x 11' 7" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Tan/Light Brown, Blue | |
| Age | 1940s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2309L017 |
| Rug Number | TED8509-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Marvelous Antique Handmade Hand-Knotted Wool Chinese Peking Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' x 11' 7" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Tan/Light Brown, Blue | |
| Age | 1940s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2309L017 |
| Rug Number | TED8509-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























