
Original: $1,194.00
-65%$1,194.00
$417.90The Story
A Lovely Antique Handmade Hand-Knotted Wool Chinese Peking Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' 9" x 6' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige, Black, Multicolor | |
| Age | 1920s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2311L036 |
| Rug Number | GEO2756-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Features butterfly pictorials. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Lovely Antique Handmade Hand-Knotted Wool Chinese Peking Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' 9" x 6' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige, Black, Multicolor | |
| Age | 1920s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2311L036 |
| Rug Number | GEO2756-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Features butterfly pictorials. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























