
Original: $1,799.40
-65%$1,799.40
$629.79The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasus |
| Size (ft/inches) | 3' 7" x 5' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Red, Blue | |
| Age | 1940s |
| Collection | Caucasian Seychor |
| SKU | 2209L012 |
| Rug Number | NIN3507-KH |
| Condition/Notes | A beautiful antique Caucasian Seychour oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasus |
| Size (ft/inches) | 3' 7" x 5' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Red, Blue | |
| Age | 1940s |
| Collection | Caucasian Seychor |
| SKU | 2209L012 |
| Rug Number | NIN3507-KH |
| Condition/Notes | A beautiful antique Caucasian Seychour oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























