
Original: $2,567.40
-65%$2,567.40
$898.59The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasus Mountains |
| Size (ft/inches) | 5' 5" x 10' 9" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Pale/Light Pink, Charcoal/Black, Ivory | |
| Age | 1950s |
| Collection | Caucasian Shirvan |
| SKU | 2112L024 |
| Rug Number | NIN6009-EV |
| Condition/Notes | A beautiful antique Caucasian oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasus Mountains |
| Size (ft/inches) | 5' 5" x 10' 9" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Pale/Light Pink, Charcoal/Black, Ivory | |
| Age | 1950s |
| Collection | Caucasian Shirvan |
| SKU | 2112L024 |
| Rug Number | NIN6009-EV |
| Condition/Notes | A beautiful antique Caucasian oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























