
Original: $2,340.00
-65%$2,340.00
$819.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasian Mountains |
| Size (ft/inches) | 3' 10" x 5' 8" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory, Blue, Red | |
| Age | 1920s |
| Collection | Caucasian |
| SKU | 2309L068 |
| Rug Number | C&C5509-KHR |
| Condition/Notes | Antique Caucasian rug in good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Some wear/medium pile, consistent with age. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasian Mountains |
| Size (ft/inches) | 3' 10" x 5' 8" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory, Blue, Red | |
| Age | 1920s |
| Collection | Caucasian |
| SKU | 2309L068 |
| Rug Number | C&C5509-KHR |
| Condition/Notes | Antique Caucasian rug in good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Some wear/medium pile, consistent with age. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























