
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasian |
| Size (ft/inches) | 3' 8" x 4' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory, Red, Black, Multicolor | Blue |
| Age | 1920s |
| Collection | Caucasian Shirvan |
| SKU | 2303L024 |
| Rug Number | ROB1759-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful antique Caucasian rug in very good condition considering age. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile; some areas of low pile, as to be expected with age. New fringes added. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasian |
| Size (ft/inches) | 3' 8" x 4' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory, Red, Black, Multicolor | Blue |
| Age | 1920s |
| Collection | Caucasian Shirvan |
| SKU | 2303L024 |
| Rug Number | ROB1759-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful antique Caucasian rug in very good condition considering age. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile; some areas of low pile, as to be expected with age. New fringes added. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























