
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasian |
| Size (ft/inches) | 4' 2" x 9' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Blue, Red, Ivory/Cream | Black |
| Age | 1870s |
| Collection | Caucasian |
| SKU | 2307L081 |
| Rug Number | BRG9009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasian |
| Size (ft/inches) | 4' 2" x 9' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Blue, Red, Ivory/Cream | Black |
| Age | 1870s |
| Collection | Caucasian |
| SKU | 2307L081 |
| Rug Number | BRG9009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























