
Original: $1,200.00
-65%$1,200.00
$420.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasian Mountains |
| Size (ft/inches) | 2' 5" x 3' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Ivory | |
| Age | 1920s |
| Collection | Caucasian Kazak |
| SKU | 2309L065 |
| Rug Number | NIN2259-KHR |
| Condition/Notes | Good condition considering age. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Areas of medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasian Mountains |
| Size (ft/inches) | 2' 5" x 3' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Ivory | |
| Age | 1920s |
| Collection | Caucasian Kazak |
| SKU | 2309L065 |
| Rug Number | NIN2259-KHR |
| Condition/Notes | Good condition considering age. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Areas of medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























