
Original: $1,440.00
-65%$1,440.00
$504.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 8' 7" x 10' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Black | |
| Age | 1940s |
| Collection | Afghan Beshir |
| SKU | 2408L064 |
| Rug Number | ROB3508-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Rug was professionally resized at some point. Has some areas of medium - low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 8' 7" x 10' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Black | |
| Age | 1940s |
| Collection | Afghan Beshir |
| SKU | 2408L064 |
| Rug Number | ROB3508-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Rug was professionally resized at some point. Has some areas of medium - low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























