
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' 7" x 7' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Navy Blue | |
| Age | 2000s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2406L056 |
| Rug Number | SAL1256-P969-HA |
| Condition/Notes | Brand new rug in mint condition. Ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' 7" x 7' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Navy Blue | |
| Age | 2000s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2406L056 |
| Rug Number | SAL1256-P969-HA |
| Condition/Notes | Brand new rug in mint condition. Ready to be enjoyed in your space. |























