
Original: $1,319.40
-65%$1,319.40
$461.79The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' 9" x 5' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Afghan |
| SKU | 2307L065 |
| Rug Number | NIN2759-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted, with a knot density of 400 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' 9" x 5' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Afghan |
| SKU | 2307L065 |
| Rug Number | NIN2759-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted, with a knot density of 400 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























