
Original: $1,439.40
-65%$1,439.40
$503.79The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 10" x 12' 6" |
| Pile Height | 1/4" (Flatweave) |
| Color(s) | Beige | Cream |
| Age | 2000s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2106J002 |
| Rug Number | MA5501-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new hand-knotted wool flatweave Aubusson/needlepoint rug in mint condition. Ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 10" x 12' 6" |
| Pile Height | 1/4" (Flatweave) |
| Color(s) | Beige | Cream |
| Age | 2000s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2106J002 |
| Rug Number | MA5501-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new hand-knotted wool flatweave Aubusson/needlepoint rug in mint condition. Ready to be enjoyed in your space. |























