
Original: $1,739.40
-65%$1,739.40
$608.79The Story
A Lovely Vintage Handmade Hand-Woven Wool Needlepoint Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 10" x 12' 2" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Black, Green, Beige, Ivory | |
| Age | 1980s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2205L011 |
| Rug Number | ALI3501-JM-BACK |
| Condition/Notes | A beautiful vintage needlepoint rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Lovely Vintage Handmade Hand-Woven Wool Needlepoint Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 10" x 12' 2" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Black, Green, Beige, Ivory | |
| Age | 1980s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2205L011 |
| Rug Number | ALI3501-JM-BACK |
| Condition/Notes | A beautiful vintage needlepoint rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























