
Original: $1,140.00
-65%$1,140.00
$399.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' x 9' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige | Rusted Red |
| Age | 1970s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2105L022 |
| Rug Number | ROB2505KHR |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Rug, Allover design, No wear and no tear. Nice design and color combination. The rug has been recently professionally cleaned. Ready to be enjoyed. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' x 9' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige | Rusted Red |
| Age | 1970s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2105L022 |
| Rug Number | ROB2505KHR |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Rug, Allover design, No wear and no tear. Nice design and color combination. The rug has been recently professionally cleaned. Ready to be enjoyed. |























