
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 6' 3" x 9'' 3" |
| Pile Height | .5" |
| Color(s) | Red | Beige |
| Age | 1970s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2103L028 |
| Rug Number | FARZ2506-HA |
| Condition/Notes | A beautiful, vintage hand-knotted rug in very nice condition. No stains/discolorations/odors. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 6' 3" x 9'' 3" |
| Pile Height | .5" |
| Color(s) | Red | Beige |
| Age | 1970s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2103L028 |
| Rug Number | FARZ2506-HA |
| Condition/Notes | A beautiful, vintage hand-knotted rug in very nice condition. No stains/discolorations/odors. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























