
Original: $1,080.00
-65%$1,080.00
$378.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 4'10" x 6'7" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Maroon | Blue |
| Age | 1950s |
| Collection | Lion |
| SKU | 2102J062 |
| Rug Number | EV-26 |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Wool rug with a nice design of Snow White on a Maroon Background. Nice addition to any collection. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 4'10" x 6'7" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Maroon | Blue |
| Age | 1950s |
| Collection | Lion |
| SKU | 2102J062 |
| Rug Number | EV-26 |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Wool rug with a nice design of Snow White on a Maroon Background. Nice addition to any collection. |























