
Original: $899.40
-65%$899.40
$314.79The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Oriental |
| Size (ft/inches) | 5' 6" x 9' 9" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Blue |
| Age | 1940s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2102J032 |
| Rug Number | EV-477 |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade Wool Rug, Medium low pile with floral pattern. All Organic dyes. Your chance to buy an antique Handmade rug at affordable price. Expect some imperfection and old repairs. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Oriental |
| Size (ft/inches) | 5' 6" x 9' 9" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Blue |
| Age | 1940s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2102J032 |
| Rug Number | EV-477 |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade Wool Rug, Medium low pile with floral pattern. All Organic dyes. Your chance to buy an antique Handmade rug at affordable price. Expect some imperfection and old repairs. |























