
The Story
| Construction Technique | Hand Knotted Handmade |
| Materials | Wool |
| Origin | Russia |
| Size (ft/inches) | 3' 8" x 6' 7" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Reds | Brown/ Black |
| Age | 1940s |
| Collection | Turkoman |
| SKU | 2105L038 |
| Rug Number | DEB2001 |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade antique collectible rug. Ultra fine weave. Some old repairs. Nice border design with medium low pile. All organic and vegetable based dyes. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Hand Knotted Handmade |
| Materials | Wool |
| Origin | Russia |
| Size (ft/inches) | 3' 8" x 6' 7" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Reds | Brown/ Black |
| Age | 1940s |
| Collection | Turkoman |
| SKU | 2105L038 |
| Rug Number | DEB2001 |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade antique collectible rug. Ultra fine weave. Some old repairs. Nice border design with medium low pile. All organic and vegetable based dyes. |























