
Original: $1,950.00
-65%$1,950.00
$682.50The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 4' 2" x 5' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Navy Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Sino Persian |
| SKU | 2402L062 |
| Rug Number | TS3752-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Extremely fine, with a knot density of 650 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 4' 2" x 5' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Navy Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Sino Persian |
| SKU | 2402L062 |
| Rug Number | TS3752-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Extremely fine, with a knot density of 650 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























