
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3'11" x 6'2" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Beige | Black/ Brown |
| Age | 1960s |
| Collection | Horses |
| SKU | 2102J063 |
| Rug Number | EV-38 |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Rug with design of Horses. Made of fine Zagros Mountain Wool. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3'11" x 6'2" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Beige | Black/ Brown |
| Age | 1960s |
| Collection | Horses |
| SKU | 2102J063 |
| Rug Number | EV-38 |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Rug with design of Horses. Made of fine Zagros Mountain Wool. |























