
The Story
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool/Acrylic Blend |
| Origin | Belguim |
| Size (ft/inches) | 3' 10" x 5' 7" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Navy Blue | Ivory |
| Age | 1990s |
| Collection | Accent |
| SKU | 2103L015 |
| Rug Number | 245MARKANTH-EV201 |
| Condition/Notes | A pretty area rug with nice pattern. In nice condition. Stain and odor free. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool/Acrylic Blend |
| Origin | Belguim |
| Size (ft/inches) | 3' 10" x 5' 7" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Navy Blue | Ivory |
| Age | 1990s |
| Collection | Accent |
| SKU | 2103L015 |
| Rug Number | 245MARKANTH-EV201 |
| Condition/Notes | A pretty area rug with nice pattern. In nice condition. Stain and odor free. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























