
Original: $989.40
-65%$989.40
$346.29The Story
A Gorgeous Vintage Hand Knotted Wool Tribal Rugs Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' 8" x 8' 3" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Blue |
| Age | 1960s |
| Collection | Tribal Rugs |
| SKU | 2105L001 |
| Rug Number | ROB1006AKEEM |
| Condition/Notes | Great condition handmade rug with nice color and design combination. No wear and no tear. Not a perfect rectangular. Soft wool and jewel organic dyed colors. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Gorgeous Vintage Hand Knotted Wool Tribal Rugs Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' 8" x 8' 3" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Blue |
| Age | 1960s |
| Collection | Tribal Rugs |
| SKU | 2105L001 |
| Rug Number | ROB1006AKEEM |
| Condition/Notes | Great condition handmade rug with nice color and design combination. No wear and no tear. Not a perfect rectangular. Soft wool and jewel organic dyed colors. |























