
Original: $1,080.00
-65%$1,080.00
$378.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 4'3" x 7'2" |
| Pile Height | 3/8" - 1/2" |
| Color(s) | Red | Mustard Gold |
| Age | 1960s |
| Collection | Gabbeh |
| SKU | 2102J068 |
| Rug Number | EV-24 |
| Condition/Notes | Beautiful Hand Knotted rug with design of two wild horses. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 4'3" x 7'2" |
| Pile Height | 3/8" - 1/2" |
| Color(s) | Red | Mustard Gold |
| Age | 1960s |
| Collection | Gabbeh |
| SKU | 2102J068 |
| Rug Number | EV-24 |
| Condition/Notes | Beautiful Hand Knotted rug with design of two wild horses. |























