
Original: $1,956.00
-65%$1,956.00
$684.60The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 4'2" x 6' |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Beige |
| Age | 1960s |
| Collection | Silk |
| SKU | 2103J107 |
| Rug Number | 2103J107-HAKIM |
| Condition/Notes | Top quality Handmade silk rug. Great condition with no wear and tear. All good. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 4'2" x 6' |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Beige |
| Age | 1960s |
| Collection | Silk |
| SKU | 2103J107 |
| Rug Number | 2103J107-HAKIM |
| Condition/Notes | Top quality Handmade silk rug. Great condition with no wear and tear. All good. |























