
Original: $3,576.00
-65%$3,576.00
$1,251.60The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 10" x 5' 7" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Beige/ Tan | Blue |
| Age | 1960s |
| Collection | Silk |
| SKU | 2103J106 |
| Rug Number | 2103J106-HAKIM |
| Condition/Notes | Great condition Handmade silk rug. Top quality with a nice design and colors. No wear and no tear. All good. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 10" x 5' 7" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Beige/ Tan | Blue |
| Age | 1960s |
| Collection | Silk |
| SKU | 2103J106 |
| Rug Number | 2103J106-HAKIM |
| Condition/Notes | Great condition Handmade silk rug. Top quality with a nice design and colors. No wear and no tear. All good. |























