
Original: $960.00
-65%$960.00
$336.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3'6" x 5'7" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Silver | Brown |
| Age | 1960s |
| Collection | Pictorial/Horses |
| SKU | 2102J060 |
| Rug Number | EV-45 |
| Condition/Notes | Great condition Handmade rug with design of Horses. Made of fine Zagros Mountain Wool. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3'6" x 5'7" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Silver | Brown |
| Age | 1960s |
| Collection | Pictorial/Horses |
| SKU | 2102J060 |
| Rug Number | EV-45 |
| Condition/Notes | Great condition Handmade rug with design of Horses. Made of fine Zagros Mountain Wool. |























