
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Oriental |
| Size (ft/inches) | 4'3" x 6'5" |
| Pile Height | 3/8' - 1/2" |
| Color(s) | Red | Ivory |
| Age | 1940s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2102J025 |
| Rug Number | EV |
| Condition/Notes | Great condition antique handmade wool Rug. Nice design and color combination with a Red Background and Ivory corner. Medium low pile. Tribally woven, expect some charming imperfections and there may be old repairs. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Oriental |
| Size (ft/inches) | 4'3" x 6'5" |
| Pile Height | 3/8' - 1/2" |
| Color(s) | Red | Ivory |
| Age | 1940s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2102J025 |
| Rug Number | EV |
| Condition/Notes | Great condition antique handmade wool Rug. Nice design and color combination with a Red Background and Ivory corner. Medium low pile. Tribally woven, expect some charming imperfections and there may be old repairs. |























