
Original: $216.00
-65%$216.00
$75.60The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghan |
| Size (ft/inches) | 2'8" x 4'8" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Rusted Red | Blue |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2103J033 |
| Rug Number | 2103J033-EV |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade vintage (new - unused) rug in great condition. All natural and organic based rug. Nice design and colors. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghan |
| Size (ft/inches) | 2'8" x 4'8" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Rusted Red | Blue |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2103J033 |
| Rug Number | 2103J033-EV |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade vintage (new - unused) rug in great condition. All natural and organic based rug. Nice design and colors. |























