
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' x 4' 10" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Dark Blue | Red, Beige |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2103J008 |
| Rug Number | 2103J008-HAKIM |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade New (unused) Vintage rug. Highly detailed rug with nice color and design combination. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' x 4' 10" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Dark Blue | Red, Beige |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2103J008 |
| Rug Number | 2103J008-HAKIM |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade New (unused) Vintage rug. Highly detailed rug with nice color and design combination. |























